Bugün 28 Ocak 2021, Perşembe         
Bizi Takip Edin!   
 

İstanbul Köy Yumurtası Ankara Köy Yumurtası Bursa Köy Yumurtası İzmir Köy Yumurtası Antalya Köy Yumurtası Samsun Köy Yumurtası Muğla Köy Yumurtası Afyon Köy Yumurtası Kayseri Köy Yumurtası Erzurum Köy Yumurtası Diyarbakır Köy Yumurtası Adana Köy Yumurtası 

Tüm Türkiye Geneli Kümes Çadır Kurulumu

Alanında Deneyimli Kadrosu ile Toplu yumurta satışı ve pazar fırsatları sunuyoruz.

SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
3
11
35.352

  Australorp Yarka Özellikleri

Australorp ıslah Çalışmaları

364 yumurta tavuğu 1800 yıllarında Siyah Orpington ırkını Avusturalya'ya gelmesiyle başlar. Orpingtonların et verimi yüksek bir ırk olup.  Yaklaşık olarak 100 yıl Orpingtonlar et ve yumurta ihtiyacı için kullanıldı.

       1800’lü yılların sonuna doğru Orpingtonlar da yumurta verimini ön plana çıkarmak amacıyla William Cooks onları Langshan  tavuklarıyla  eşleyerek  yumurtacı  özelliklerini de kazandırdı. Böylece yumurta  yönünden  Langshan,  fiziki  olaraksa Orpingtonlara benzeyen bir ırk ortaya çıkmış oldu.Daha sonra ise uydurma bir isim olan Australorp adını alarak 1929 yılında İngiltere’de Mükemmellik Standartlarına başvurdu. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tüm dünyada kabul edilen bir oldu. Adada daha sonraki yıllarda endüstriyel amaçlı olarak “Black Utility Orpington” (siyah yararlı Orpington) adında şov görüntüsü olmayan fakat diğer özellikleriyle Australorp olan alt tür oluşturulmuştur ancak günümüzde bu alt türü kullanan çiftliklerin sayısı yok denecek kadar az kalmıştır.

Irkın Fiziki Özellikleri

Normal ve cüce olmak üzere iki türü vardır. Normal boy horozları 3,9-4,7 kg tavukları 3,3-4,2 kg cücelerin de ise horozlar 1,2 tavuklarda 790 gr civarındadır. Renk olarak en bilineni siyahtır. Bunların yanında beyaz ve mavi renkleri de mevcuttur. Göz rengi koyu kahverengi ve siyahtır, uzak mesafeden tek renk siyah gibi görünür, kırmızı gri ya da bakir rengi göz bebekleri australorplarda kırmalık ve düşük kalite belirtisidir, ayak renklerinde olmazsa olmaz siyah renktir ayak altlari palazlarda gri renkte olması gerekir, gene ayakaltı renginin beyaz olması kırmalık pembe olması ise düşük kalite belirtisidir. Vücut duruşu Langshan horozundan gelen U veya V duruşuna sahiptir. Balta ibiklidir ibiklerindeki tarak sayısı 4 ile 6 arasındadır. Kulak lopları kırmızıdır.

Yumurta

Birçok sitede hayvanın ilk özellikleri arasında 365 günde 364 yumurta yapan tavuk yazısını görmüşüzdür. Bu bilgi doğru olmasına doğrudur fakat 1924 yılından bu yana bir daha bu sayıda yumurtlayan bir tavuk olmamıştır. Tavuğun bu özelliğinden çok asıl ön planda tutulması gereken yanı 21 saat altında yumurta yapabilen sadece iki ırktan biri olmasıdır.(Diğer ırk Leghorn) Tavuğun çok iyi bakım koşullarında yumurta sayısının 300’e kadar dayandığı gözlemlenmiştir. Ortalama değerler ise 220-240 civarıdır. Irk bahar aylarına denk gelmesi durumunda 4,5-5 aylık gibi kış mevsiminde en geç 8 aylık olunca yumurtaya başlayabillir. Yumurtaları orta ebatta ve  kahverengi tonlu olup tüy dökümü zamanına kadar 60-65 gr tüy dökümünden sonra 70+ gr civarıdır. İlk iki yıl yumurta boyutları küçüktür. Fakat bundan sonraki 5 yıl maksimum sayıda yumurta yapabilme kabiliyetine sahiptir. Yani ırkta ortalama 7 yıl boyunca yumurta veriminde düşüş olmaz.

Mizaç:

Çok uysal hayvanlardır. Bu özelliklerini Orpingtonlardan aldığı söylenebilir. Uçucu bir ırk değildirler. Geniş bahçelerde yayılmayı severler. Horozları ötmeyi çok seven bir tür değildir. Tavukları diğer ırklarla kolayca geçinebilir. Gurk özellikleri fazladır özellikle folluktan yumurtaları toplanmazsa kolayca gurk olabilirler. Gurk olan tavuklar iyi bakıcılık yaparlar.

Özet:

Australorplar kombine özellikli  olmaları dolayısıyla hem hobi hem de ihtiyaç amaçlı yetiştiricilerin ihtiyaçlarına karşılık vereceklerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi belki size 364 yumurta vermeyecek ama gerek 21 saat altında yumurta yapabilmesi gerekse ortalama 7 yıl gibi uzun bir süre maksimum düzeyde yumurta yapması onu vazgeçilmez bir hayvan haline getiriyor.

Australorp Yarka

Irk Özellikleri

Doğum: 16 /18 Haftalık 

Yumurta Başlangıç:20 Hafta

 Irk Özelliği : 1'incil Irk Yumurtacı

Grama: 1250-1350 gr

Cins :  Tamamı Dişi

Aşılama : Tüm aşıları tamamlandı.

Kayıt : Aşı kartı mevcut

Nakliye :  Ücretsiz Teslimat

 

Australorp 16 hafta ile 18 hafta arası satışa sunmuş olduğumuz ürünler için bizden bilgi alınız.

Türkiye'nin her yerine yarka satışımız mevcut olup kaliteli yarkalardan oluşan üretimimizin sizlere daha iyi hizmet vermek adına bu yıl 100 adet ve üzeri alımlarda adrese teslim yarka teslimatı yapılır.

Gezen tavuk yarkası satışında üretimini yaptığımız ırkların ; Lohman BrownAtaks ve Australorp cinsi ırkların profesyonel şekilde üretimi tamamlandıktan sonra sizlere 16 haftalık üzeri satışlarımızı sunarak yarka bitene kadar 16-19 haftalık arası satışa sunmaktayız. İstemiş olduğunuz ırk'ın üretim hanemizden çıkış tarihini bizden öğrenebilirsiniz.

Karma aşılama yapıldıktan sonra periyodik olarak yapılan aşılamalar sonrası kendi araçlarımızla sizlerin adresine teslim yarkaların gönderimini yapıyoruz.

Sizlerden istemiş olduğumuz sipariş sonrası kümeslerin tavukların geldiğinde hazır olması için 2 3 gün önceden kümeslerin ısıtılmasını ve temizlenmesini sağlamanız yeterli olacaktır. Gelen tavukların (yarkaların) teslimini kontrol ederek yapabilirsiniz. 

Ad Soyad

Mesajınız


Telefon
E - Posta Adresiniz